niedziela, 20 listopada 2016
W krainie majsterkowania
Każdy chciałby mieć w domu złotą rączkę. Takiego partnera, który wszystko potrafi sam naprawić, potrafi posługiwać się narzędziami i na wszystkim (no może prawie) chociaż trochę się zna, a już na pewno przynajmniej orientuje. No właśnie tylko jak sprawić, żeby nasza pociecha i celowo nie używam słowa syn, wyrosła na taką złotą rączkę.
Na początku jest tak, że dziecko w naturalny sposób interesuje się wszystkim, jednak nie wszystkim z naszego, rodzicielskiego punktu widzenia interesować się powinno. No bo wróćmy na ten przykład do tych narzędzi wymienionych powyżej. Czy dacie trzyletniemu dziecku prawdziwy, ciężki młotek do zabawy? Podejrzewam, że to pytanie dość retoryczne, czyli pozostaje dylemat jak zachęcać i jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo? Jak pokazywać świat majsterkowania i napraw bez konieczności ciągłego strachu, że dziecko zrobi sobie krzywdę? Oczywiście przez zabawę i odpowiednio dobrane zabawki. Dla małych majsterkowiczów mamy bowiem całkiem spory wybór narzędzi, warsztatów i zestawów konstrukcyjnych.
Zacznijmy od początku. Dla malucha już samą zachętą jest posiadanie i używanie narzędzi. Można więc zacząć od wyposażenia go w pas stolarski z niezbędnymi narzędziami lub w walizkę. Pas to podstawowy zestaw narzędzi, ale w wygodnym pasie, który wystarczy zapiąć i maluch będzie miał swoje narzędzia pod ręką. Dodatkową zaletą takiego pasa jest możliwość wykorzystania go w przebraniu dziecka za budowniczego;-) Walizka to z kolei większa różnorodność i ilość narzędzi w poręcznej walizce. To rozwiązanie dla tych, którzy cały czas podpatrują rodzica w akcji i też chcą spróbować własnych sił.
Kolejna propozycja to warsztaty. Tutaj mamy nie tylko narzędzia, ale i stół do ich używania. Najczęściej do stołu przymocowane są dodatkowe elementy jak na przykład imadło. Góra warsztatu to zwykle drewniany panel z otworami, a wszystko po to, aby na jego wierzchu można było próbować własnych sił w montowaniu elementów. Można poprzez otwory wbijać gwoździe, przykręcać śruby i drewniane elementy, czyli bawić się w majsterkowanie na całego, ćwicząc jednocześnie umiejętności motoryczne rąk. Wybór jest duży. Można się nawet sugerować kolorem;-)
Zestawy konstrukcyjne to równie ciekawe zabawki dla nieco starszych dzieci, które pozwalają nie tylko na ćwiczenia manualne i rozwijanie zainteresowania majsterkowaniem, ale i rozwój wyobraźni przestrzennej i kreatywności. W zestawie śrubki i elementy, pozwalające na stworzenie wielu pojazdów, maszyn, robotów i innych wymyślonych konstrukcji. W zestawie znajduje się instrukcja z przykładowymi możliwościami ułożenia, a kolejnym etapem jest budowanie konstrukcji wymyślonych przez dziecko. A wszystko przy użyciu części, śrubek i nakrętek.
Na koniec zaś prezentujemy zabawkę, która ma w sobie to wszystko, czyli warsztat ze stołem, z narzędziami i zestawem konstrukcyjnym w jednym.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Super zabawki! Jeśli szukacie też narzędzi do majsterkowania dla dorosłych lub akcesoriów elektrycznych koniecznie zajrzyjcie na żarówka świeczka ledowa.
OdpowiedzUsuń