wtorek, 15 marca 2016

Trendy w zabawkach





Jeszcze kilka lat temu były w niełasce. Nieco zapomniane, przykurzone  i uważane za staromodne. Dzisiaj zabawki drewniane wracają do łask ze zdwojoną mocą, na co wpływ ma kilka aspektów.




1.       Zabawki drewniane kiedyś kojarzone były z mało atrakcyjnymi. Głównie naturalne drewno, mało kolorowe i nie zachęcające w porównaniu do plastikowych odpowiedników. Teraz drewniane zabawki są malowane, lakierowane i kolorystyką w niczym nie ustępują plastikowym.
2.       Design zabawek drewnianych również pozostawiał wiele do życzenia, a już na pewno pozostawał znacznie w tyle. Teraz wciąż są rzeczy nie do wykonania w drewnie, ale sposób projektowania, technologia i możliwości na tyle się zmieniły, że nie można już mówić o dużych różnicach. Przykładem może być kasa sklepowa.
Nawet jeśli drewniana karta kredytowa jest grubsza od plastikowej to dzięki przemyślanej konstrukcji całości i zastosowaniu ciekawej kolorystyki nikomu to nie przeszkadza. Nacisk jaki obecnie kładzie się na szczegóły w branży powoduje, że nawet ciężkie wydawałoby się zabawki drewniane są ładne i estetyczne, a w niektórych przypadkach wręcz bardziej autentyczne.
Przykładem mogą być kuchnie drewniane, które są stabilne jak prawdziwe i nie przewrócą się od byle szturchnięcia. Dodatkowo np. łyżki drewniane będą dokładnie takie, jakich używa mama w kuchni.
3.       Ekologiczny, naturalny materiał również nie jest bez znaczenia. Coraz więcej osób zwraca uwagę na dbałość o środowisko naturalne i to co się dzieje z wyrzucanymi czy niepotrzebnymi dłużej przedmiotami. Materiał naturalny jest też ciepły w dotyku i naturalnie ciężki. Tzn. duża zabawka dużo waży tak, aby dziecko mogło poznać zależność pomiędzy rozmiarem a wagą.
4.       Nie do przecenienia jest ich edukacyjny charakter. W zabawkach drewnianych trudniej dołączyć elektronikę, więc z reguły jej po prostu w nich nie ma. Zaletą ich ma być to, że nie będą grały same tylko dziecko musi wykazać się inicjatywą, pomysłowością i ciekawością. Świetne w tej roli są centra edukacyjne, kostki, pchacze.
5.       Kolejną zaletą drewnianych zabawek jest ich trwałość. W wielu przypadkach zabawka drewniana przetrwa naprawdę długo. Mały majsterkowicz może uderzać raz po raz drewnianym młotkiem, który owszem może się zarysować mechanicznie, ale całość przetrwa.
Co za tym idzie pomimo, w niektórych przypadkach (też nie zawsze), wyższej ceny, stosunek ceny do otrzymywanej jakości wychodzi lepiej niż przy plastikowym odpowiedniku.

Biorąc pod uwagę powyższe nie ma się co dziwić, że coraz więcej rodziców odchodzi od zabawek plastikowych i wyposaża dzieci w prawdziwe i piękne, edukacyjne zabawki drewniane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz